previous arrow
next arrow
Slider

Yatak Odası Çeyiz Seti

Çeyiz için yatak odasında olması gerekenler, yataktan gardıroba, avizeden çeyizlik yatak örtüsü modellerine kadar tüm yatak odası mobilyalarını, aksesuarları ve tekstil ürünlerini kapsıyor. Yatak odası mobilyaları nedir dersen avize, karyola ve yatak, gardırop, şifonyer ve kesonları sayabiliriz.

Yatak odası için gerekli ev tekstili ürünlerini ise gelin çeyiz yatak örtüsü, perde, nevresim takımları, yorgan ve yastıklar, alez, battaniye şeklinde sıralayabiliriz.

Yeni evlenecek gelin adaylarının en çok sorduğu soru, bu ürünlerden kaçar tane almaları gerektiği oluyor. Bu noktada belirleyici olan tamamen sensin. Yerine ve ihtiyaçlarına göre alacağın ürünlerin sayısı ve çeşidi için en doğru kararı sen verebilirsin. Günlük kullanımı rahat olması için bir-iki lastikli çarşaf, misafir için birkaç set nevresim takımı alabilirsin. Yatak odanın şıklığına önem veriyorsan saten nevresim setleri ya da Fransız dantelli yatak örtüsü gibi seçenekleri yatak odası çeyiz listesine ekleyebilirsin.

Mutfak, salon, yatak odası tamam. Ama bitmedi. Çeyiz listene banyo aksesuarlarını ve tekstil ürünlerini de eklemeyi unutma! Çeyizlik banyo paspasları, sabunluk, diş fırçalığı, çöp kutusu ve banyo fırçasından oluşan çeyiz banyo seti, ihtiyaç duyabileceğin banyo malzemeleri olabilir. Tabii çeyizlik havlular ve lifleri de eklemeden geçmeyelim.

Çeyizin Olmazsa Olmazları: Bohçalar

Evinin eşyaları yalnızca evlenmeden hemen önce aldıklarınla sınırlı değil. Unutma ki annenin senin için yıllardır hazırladığı bir çeyizin var. Ayrıca söz ya da nişan organizasyonu sırasında gelin ve damat tarafının karşılıklı olarak hazırladığı bohçaları da hatırlayalım. Bir de bunlara kısaca değinelim:

Gelin Bohçası

Annelerimizin daha biz çocukken hazırlamaya başladığı, el emeği göz nuru ürünlerin yer aldığı çeyiz bohçasından bahsediyoruz. Bunlar belki de evinin ilk eşyaları. Gelin çeyiz setinde genellikle çeyizlik dantelli nevresim takımları, el örgüsü lifler, kenarları işlemeli çeyiz havlusu takımı, seccade, baş örtüsü gibi namaz takımları ile yazmalar ve tülbentler oluyor.

Tabii nişanda verilen bohçaları da unutmayalım. Ailelerimizin hazırladığı bu çeyiz bohçasının yanı sıra, isteme ya da nişan törenlerinde karşılıklı olarak verilen gelin ve damat bohçası adeti de bulunuyor. Damat tarafının gelin için hazırladığı gelin 
bohçasında gecelikler, gelin terliği, çeyiz makyaj seti, bornoz ve pijama takımları, fantezi iç çamaşırları gibi hediyeler yer alıyor.