previous arrow
next arrow
Slider

Aile ya da bireylerin yaşamış olduğu mekanlarda yaşam kalitesini arttıran, bireylerin günlük ihtiyaçları olan dinlenme, yemek, temizlenme vb. faaliyetleri gerçekleştirmelerine kolaylık sağlayan tekstillerdir. Ev tekstilleri kullanılan malzeme, tasarım ve kullanım alanları olarak sürekli gelişime paralel değişkenlik göstermektedir.

Kullanım Alanına Göre Ev Tekstilleri

Ev tekstili ürünlerini tanımlamak için ürünlerin evde hangi alanlarda kullanıldığını bilmek gerekir. Kullanım alanlarına göre ev tekstillerini: mutfak, salon, bebek odası genç odası, banyo ve bahçe tekstilleri olarak gruplandırabiliriz. Üretim ve satış tanımlamalarında bu başlıklar kullanılmaktadır. Ev tekstilleri farklı materyal ve üretim tarzları ile otel, hastane, yat, yemek servisi yapılan işletmeler ve ofis gibi mekânlarda da kullanılmaktadır.

Banyo Tekstilleri: Evde yaşayan bireylerin temizlenme ihtiyaçlarını giderdikleri evin bu bölümünde kullanılan ev tekstilleri bornoz ve havlu takımları, el-ayak-baş havluları), klozet takımları ve aksesuar amaçlı tekstillerdir.

Salon Tekstilleri: Evlerin salon bölümlerinde kullanılan ev tekstilleri: yemek masası, servis örtüleri, koltuk ve sandalye kılıfları, koltuk şalları, sehpa örtüleri, dekoratif amaçlı kullanılan örtüler ile perdelerden oluşur. Bireylerin yaşam alanlarında ki tercihleri salonda kullanılacak tekstillerin seçimini de etkiler. Buna paralel günümüzde salon tekstilleri malzeme ve üretim teknikleri açısından çeşitliliği ile bireylerin kullanımına sunulmaktadır. Salon tekstillerinin ebatları ve modelleri kullanılacak dekorasyon malzemesinin özelliğine göre değişkendir. Genelde dikdörtgen, kare ve oval şekillerin kullanımı yaygındır. Koltuk ve sandalye kılıfları bu mobilyaların modeline uygun ölçülerde hazırlanmaktadır.

Bebek Odası tekstilleri: Aileye katılacak yeni birey için hazırlanan bebek odaları bebeklerin temel ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde hazırlanır. Bebek uyku setleri  nevresim takımı, battaniye, pike, yastık örtüleri vb ), oyun minderleri, hurçlar ve perdeler bebek odası tekstillerini oluşturur.

Genç Odası Tekstilleri: Genç bireylerin çalışma, dinlenme ve uyku ihtiyacını giderdiği evin bu bölümlerinde kullanılan ev tekstilleri: tek kişilik uyku setleri,  nevresim takımı, battaniye, pike, yastık örtüleri vb ) hurçlar, dekoratif yastık ve minderler ile perdelerdir.

Yatak Odası Tekstilleri: Evlerin yatak odaları aile ebeveynlerinin ya da bireysel yaşayan yetişkinlerin uyku ve dinlenme amaçlı kullandıkları mekânlardır. Bu nedenle bu mekânlarda kullanılan ev tekstillerinin de bireyi rahatlatacak ve dinlendirecek etkide malzeme ve renk tonlarının kullanılarak hazırlanması gerekir. Gelişime paralel tekstildeki araştırmalar sonucun da antibakteriyel, anti alerjik gibi lifler tekstil dokularında kullanılmaya başlanmıştır.

Bahçe Tekstilleri: Bahçeler bireylerin doğa ile baş başa kaldıkları mekânlardır. Bu nedenle son dönemde bireylerin bu alanlarda da rahatını sağlamak amaçlı mobilya ve ev tekstilleri üretimi artmış- tır.